ŘEZBÁŘ - HEŘMANSKÝ JAROSLAV

ŘEZBÁŘ - HEŘMANSKÝ JAROSLAV

 

2990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Heřmanský Jaroslav
( 15.4.1907 - 11.4.1967 )

 

 

OBRAZ - ŘEZBÁŘ. SIGNOVÁN TUŽKOU VPRAVO DOLE - VIZ FOTO. VLEVO DOLE ČÍSLOVÁN 20 - VIZ FOTO.
 

 

 

ROZMĚRY VČETNĚ RÁMU CCA 48 CM X 39 CM, RÁM JE ÚZKÝ, MÍSTY MÁ OTLUKY. ORIGINÁLNÍ LEPT NA PAPÍŘE. OBRAZ JE ZASKLENÝ. CELKOVÝ STAV - VIZ FOTO.

 

 

 

LEPT JE ODHADEM Z ROKU 1930-60. JEDNÁ SE O DÍLO KVALITNÍHO AUTORA, TEDY O DOBROU INVESTICI. ORIGINALITU PLNĚ ZARUČUJI VRÁCENÍM PENĚZ.

 

 

 

 

Heřmanský Jaroslav

 


* 15.4.1907 Heřmanův Městec (Chrudim)

 


+ 11.4.1967 Heřmanův Městec (Chrudim)

 


grafik, malíř

 

 

 

Studium na Akademii výtvarných umění v Praze u Jakuba Obrovského a Vladimíra Silovského, člen SČVU, vystavoval například v Čáslavi, Pardubicích, Litomyšli a dalších okolních městech.. Celý svůj život od ukončení studií prožil ve svém rodném městě jako malíř z povolání. Člen pěveckého sboru Vlastislav. Věnoval se krajinomalbě, portrétům a grafice. Námětem jeho obrazů a grafických děl bylo především jeho rodné město a jeho okolí. Částečně se věnoval i figurální malbě. Maloval a kreslil typy lidí, jež měl rád, postavičky ze života ( řezbář, včelař, košíkář, švec, kominík), ale i osobnosti (básník Rudolf Pokorný, J. B. Foerster ). V roce 1996 byly jeho grafiky součástí světového setkání sběratelů Ex libris v Heřmanově Městci, pořádaného stejnojmenným kabinetem pod patronací prezidenta Václava Havla. Výstavy děl akad. malíře konané v jeho rodišti vyvolají vždy vzpomínky u starších generací na doby minulé. Roku 1967 náhle zemřel, je pohřben na hřbitově v Heřmanově Městci.

 

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH

 

 

1982, Baleka Jan , Východočeská galerie Pardubice (Zprávy z krajů), Výtvarná kultura, 6,1,1982,13-13 (kulér)

 

1983, Výtvarní umělci jihovýchodních Čech (Stručný přehled životopisných dat malířů, sochařů a grafiků Jihovýchodních Čech. Rodáků i těch, kteří zde kratší či delší dobu žili nebo zde hledali náměty a inspiraci pro svojí tvorbu.), Východočeská galerie v Pardubicích,

 

1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (I. díl; A - K),

 

1999, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1999 (III. H),

 

2000, Malíři Vysočiny II (Dodatek k malému lexikonu z roku 1993).

Jméno autora: Heřmanský Jaroslav ( 15.4.1907 - 11.4.1967 )
Typ: Kroje, folklór
Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení