PANSKÁ SKÁLA (PRÁCHEŇ) - ZEMÁNEK

PANSKÁ SKÁLA (PRÁCHEŇ) - ZEMÁNEK

 

1990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 22. 5. 2024

Jméno autora: Zemánek

 

 

OBRAZ - PANSKÁ SKÁLA - PRÁCHEŇ U KAMENICKÉHO ŠENOVA - MÍSTO JE ZNÁMÉ NAPŘÍKLAD Z PYŠNÉ PRINCEZNY. SIGNOVÁN A DATOVÁN VPRAVO DOLE - VIZ FOTO. AUTOREM JE ZŘEJMĚ MALÍŘ ZE SEVERNÍCH ČECH ZEMÁNEK - ČASTO ZOBRAZUJE MOTIVY PRÁVĚ ZE SEVERNÍCH ČECH.

 

 

PANSKÁ SKÁLA:

 

Panská skála je pozůstatkem nevelkého čedičového návrší (597 m) vyčnívajícího z náhorní plošiny mezi Kamenickým Šenovem a Práchní. Její jméno vzniklo překladem německého názvu "Herrnhausfelsen" (Herrnhaus = panský dům), odvozeného od staršího lidového označení Gehörnhaus. Slovem "Gehörn" se ve zdejším kraji kdysi označovaly strmě čnějící skalní útvary.

 

Původně zde bylo asi 30 m vysoké holé návrší s trojicí křížů na vrcholku, nazývané Kalvárie nebo Křížový vrch. Již před koncem 18. století na něm jeden z prácheňských sedláků lámal čedičové sloupy, které se používaly na dveřní, okenní i jiné sloupky, patníky, obrubníky apod. Při lámání byla postupně odhalena pozoruhodná vnitřní stavba vršku, tvořeného štíhlými čedičovými sloupy. Pravidelně vyvinuté čtyř- až šestiboké sloupce jsou až 15 m dlouhé a v průměru mají okolo 20 - 25 cm. Uprostřed návrší stojí téměř svisle, ale směrem do stran se postupně sklánějí, a protože jsou uspořádány podle výšky jako píšťaly varhan, říká se skále lidově Varhany.

 

 

ROZMĚRY RÁMU CCA 35 X 27 CM, RÁM JE ZDOBENÝ, MÍSTY MÁ OTLUKY. OLEJ NA DESCE. CELKOVÝ STAV - VIZ FOTO.
 


OBRAZ BYL NAMALOVÁN V ROCE 1991.BUDE ŠPERKEM VE VAŠÍ SBÍRCE A ÚŽASNOU DEKORACÍ VAŠICH PROSTOR.

Jméno autora: Zemánek
Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení