PIVOŇKY - SOUČEK SVATOPLUK

PIVOŇKY - SOUČEK SVATOPLUK

 

7840 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 22. 5. 2024

Jméno autora: Souček Svatopluk
(13.9.1902 - 21.8.1986)

 

Svatopluk Souček (1902-1986)


narozen v Přerově, akademický malíř, muzeolog
Narodil se 13. 9. 1902 v Přerově, později působil ve Vyškově. Absolvoval pražskou Vysokou školu umělecko-průmyslovou a Akademii výtvarných umění u prof. Vratislava Nechleby, který ho seznámil se všemi zákony kompozičními i prostorovými, s užitím barvy i světla. Za svůj život vytvořil nesčetnou řadu portrétů osobností našeho veřejného a kulturního života, např. Antonína Dvořáka, dvojportrét Antonína a Linky Procházkových, ale i soukromých podobizen, v nichž dovedl vyjádřit svůj citový vztah k modelu.
V jeho díle se často objevoval motiv ženy v práci - maloval ženu jako pradlenu, žehlířku, čtenářku, ale i matku - a to pod vlivem sociálních tendencí 20. let. S tímto umělcovým pohledem souvisí i motivy předměstských dvorů, komediantů, provazolezců, zkrátka světa prostých lidí. Mezi jeho kresby patří Žehlířka, Provazolezec, Pradleny, Portrét Jana Kubelíka, Portrét Rudolfa Firkušného, Pasačka, Matka Klementa Gottwalda, K. Gottwald na vyškovském náměstí, Stávka ve Slavkově aj.

Láska k umění souvisí s jeho činností muzejní a památkářskou. Ve vyškovském muzeu pracoval více než dvě desítky let jako dokumentátor a správce obrazového depozitáře. Jako dlouholetý člen Okresního aktivu památkové péče se zasloužil o obnovu četných památkových objektů, především přímo ve Vyškově.

V roce 1975 byl Svatopluku Součkovi udělen ministrem kultury titul Zasloužilý pracovník kultury. Toto vyznamenání bylo vyjádřením uznání za celoživotní malířské dílo a oceněním jeho záslužné práce v oboru kultury.

Svatopluk Souček zemřel ve Vyškově 21. 8. 1986.

 

 

AUTOREM OBRAZU JE VELMI KVALITNÍ A SBÍRANÝ MALÍŘ SVATOPLUK SOUČEK. OLEJOVÉ TEMPERY NA PAPÍŘE. SIGNOVÁN VLEVO DOLE - VIZ. FOTO. JEDNÁ SE O VELMI PRECIZNÍ, KVALITNÍ DÍLO.

OBRAZ JE ZASKLENÝ, ROZMĚRY RÁMU CCA 73 X 57 CM, RÁM JE ZDOBENÝ, MÍSTY MÁ OTLUKY. CELKOVÝ STAV VIZ. FOTO. NA FOTKÁCH JSOU ODLESKY OD BLESKU.

ZEZADU OBRAZU JE AUTORSKÝ ŠTÍTEK - VIZ. FOTO, KTERÝ OBSAHUJE ÚDAJE O TOMTO DÍLE, S RAZÍTKEM PŘIJATO UMĚLECKOU KOMISÍ ČESKÉHO FONDU VÝTVARNÉHO UMĚNÍ.

OBRAZ BYL NAMALOVÁN V ROCE 1971. JEDNÁ SE O VELMI DOBROU INVESTICI, DÍLA TOHOTO TYPU JSOU VŽDY V CENĚ. MŮŽETE SE PODÍVAT NA JINÝ OBRAZ OD TOHOTO AUTORA V CENĚ 23.800,- KČ ZDE...

ZA PRAVOST DÍLA PLNĚ RUČÍM VRÁCENÍM PENĚZ.

Jméno autora: Souček Svatopluk (13.9.1902 - 21.8.1986)

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení