BOHATÁ KYTICE VE VÁZE - GÖRTLER RUDOLF

BOHATÁ KYTICE VE VÁZE - GÖRTLER RUDOLF

 

14990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 24. 7. 2024

Jméno autora: Görtler Rudolf
( 16.4.1894 - 31.1.1965 )

 

 

OBRAZ - BOHATÁ KYTICE VE VÁZE. AUTOREM JE VYHLEDÁVANÝ SOCHAŘ, MALÍŘ RUDOLF GÖRTLER. SIGNOVÁN A DATOVÁN VPRAVO DOLE - VIZ FOTO.
 


ROZMĚRY RÁMU CCA 93 CM X 73 CM, RÁM JE ZDOBENÝ, MÍSTY MÁ OTLUKY A JE LEHCE ROZKLÍŽENÝ. OLEJ NA KARTONU ČI MALÍŘSKÉ LEPENCE. CELKOVÝ STAV - VIZ FOTO.OBRAZ BYL NAMALOVÁN V ROCE 1944.

 


BUDE PERLOU VE VAŠÍ SBÍRCE A ÚŽASNOU DEKORACÍ KAŽDÉHO PROSTORU.

 


VÝBORNÁ INVESTICE DO UMĚNÍ. DÍLO TAKTO KVALITNÍHO MALÍŘE BUDE ČASEM STÁLE STOUPAT NA CENĚ. ORIGINALITU PLNĚ ZARUČUJI VRÁCENÍM PENĚZ.

 

 

 

 

Rudolf Görtler

 

 

*  16.4.1894 Arnultovice

 

 

+ 31.1.1965 Nový Bor

 

 

malíř, sochař, řezbář, sklářský výtvarník, pedagog

 

 

Rudolf Görtler se narodil 16. dubna 1894 v Arnultovicích. Absolvoval Odbornou sklářskou školu v Novém Boru a po ukončení se vydal do Vídně, kde studoval na Uměleckoprůmyslové akademii. „Již v této době spolupracoval jako návrhář s firmou Lobmeyer," popisuje Rudolf Hais, sklář a publicista, člen České sklářské společnosti v Novém Boru.

 

Po návratu do Nového Boru pracoval Görtler ve sklárně Wilhelma Henkeho, jehož dceru Ilse si v roce 1927 vzal za ženu. Ve třicátých letech nastoupil do borské sklářské školy, nejprve jako výpomocný učitel, postupně jako profesor a vedoucí oddělení vitráží a plochého skla. Na škole vedl také ateliér figurální malby.
 

„Vím z doslechu, že Rudolf Görtler byl velmi trpělivý pedagog se silně vyvinutým smyslem pro vyhledávaní talentů. Těm potom věnoval zvýšenou péči," uvedl Ladislav Smejkal. „Byl to učitel jak se patří a současně vynikající výtvarná osobnost. A všechno dohromady podtrhuje skutečnost, že měl mezi svými žáky jak Čechy, tak Němce."
 

V borské sklářské škole se totiž až do roku 1934 vyučovalo výhradně v němčině. „Teprve pro školní rok 1934/35 se vedle německého obchodního oddělení otevřelo také obchodní oddělení s českým vyučovacím jazykem a v následujícím roce české oddělení pro malíře, rytce a brusiče s tím, že bude mezi německými a českými žáky zachován poměr 2:1," popsal v roce 2000 v katalogu novoborské školy sklářský historik a teoretik Antonín Langhammer.
 

Němec Görtler neměl s Čechy žádný problém. „U výkonných sklářských výtvarníků se to velmi často objevovalo, že to byli lidé loajální ke státu, kteří se nenechali zmást různými ideologiemi. Vyplývá to z toho, že to byli lidé vzdělaní a s uměleckým citem, který je vedl k určitému nadnárodnímu uvažování. V Boru jsem si všiml vícero takových případů," vysvětlil Ladislav Smejkal.
 

Náklonnost k Čechům sehrála v Görtlerově životě úlohu po válce, protože se ho netýkal odsun a mohl zůstat v Novém Boru. „Stal se návrhářem vznikajícího národního podniku Borocrystal (předchůdce dnešního Crystalexu pozn.red.) a v roce 1950 mu bylo vráceno československé státní občanství," zjistil o Görtlerovi Rudolf Hais, který se s významným sklářským výtvarníkem ještě osobně setkal.
 

„Pana profesora jsem nejprve znal nepřímo přes rodiče a často jsem ho potkával, když někde venku seděl a maloval. Ale později jsem už jako mladý absolvent průmyslovky měl zájem o historii sklářství a zajímaly mě obrazy starých sklářských dílen, které profesor Görtler maloval. Když jsem se za ním vypravil, tak zrovna dokončoval barevný obraz borské huti Flóra Hantych (dnešní sklárna Egermann pozn. red.) a já ho chtěl od něj koupit," vzpomíná Hais. „On mi na to řekl, že je to hodně drahé a že tento obraz přepustí řediteli Žílovi do Borského skla, ale že mi prodá perokresbu s úplně stejným motivem, kterou nakreslil, než se pustil do velkého barevného obrazu. Takže já mám dnes původní kresbu obrazu s hutí Flora a hodně si ji cením. Stála mě osm set korun, což byl tehdy měsíční plat."
 

Ještě v roce 1937 se Rudolf Görtler podílel také na velké obnově interiéru kostela Povyýšení sv. Kříže, nejstaršího kostela v České Lípě. Podle informací na webu českolipské farnosti Görtler v kostele vyzdobil 96 polí dřevěného stropu eucharistickými symboly. Jednu z jeho významných vitráží má dnes ve sbírkách také Sklářské muzeum Nový Bor. Jde o třídílnou vitráž, zobrazující řemeslníky, kteří brousí a ryjí sklo.

Jiná díla už po Görtlerovi na Českolipsku nezůstala nebo se o nich neví. Nástěnnými malbami měl Görtler vyzdobit také bývalou restauraci Na Střelnici v Novém Boru a jednu stěnu v novoborském Grandhotelu, všechna tato díla jsou ale dnes zamalovaná.
 

Po úmrtí v roce 1965 byl R. Görtler pochován na Lesním hřbitově v Novém Boru. (mip)
 

(Článek vznikl s laskavou pomocí pánů Rudolfa Haise a Ladislava Smejkala a paní Kateřiny Ditterové ze Sklářského muzea v Novém Boru).
 

Autor: Michael Polák

ZDROJ: ČESKOLIPSKÝ DENÍK - ZPRÁVY Z REGIONU, ČLÁNEK - AUTOR UNIKÁTNÍ VITRÁŽE V LÉKAŘSKÉM DOMĚ ZEMŘEL PŘED 50 LETY.

Jméno autora: Görtler Rudolf ( 16.4.1894 - 31.1.1965 )
Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení