ZASNĚNÁ - PORUBČIN JOSEF

ZASNĚNÁ - PORUBČIN JOSEF

 

4990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 21. 6. 2024

Jméno autora: Porubčin Jozef
( 20. 4. 1950 -

 

 

OBRAZ - ZASNĚNÁ. AUTOREM JE ZŘEJMĚ KVALITNÍ SLOVENSKÝ AKADEMICKÝ MALÍŘ JOSEF PORUBČIN. OSOBITÝ STYL. SIGNOVÁN A DATOVÁN VLEVO DOLE - VIZ FOTO.ROZMĚRY RÁMU CCA 66 CM X 54 CM, RÁM JE ZDOBENÝ, MÍSTY MÁ OTLUKY. ZŘEJMĚ KŘÍDOVÝ PASTEL NA KARTONU ČI TVRDÉM PAPÍŘE. NA PASPARTĚ JSOU NĚJAKÉ ŠMOUHY, SAMOTNÁ KRESBA JE V POŘÁDKU, RÁM JE ZKŘÍŽENÝ, OBRAZ BY CHTĚL PŘEPASPARTOVAT A ZASKLÍT. CELKOVÝ STAV - VIZ FOTO.OBRAZ BYL NAKRESLEN V ROCE 1988.

 


BUDE ŠPERKEM VE VAŠÍ SBÍRCE A DOMINANTOU KAŽDÉHO PROSTORU.

 


JEDNÁ SE O DÍLO VYHLEDÁVANÉHO A CENĚNÉHO MALÍŘE, TEDY O VÝBORNOU INVESTICI, ORIGINALITU DÍLA PLNĚ ZARUČUJI VRÁCENÍM PENĚZ.

 

 

 

Jozef Porubčin

 

 

20. 4. 1950 Malé Lednice

 

 

akademický maliar, restaurátor

 

 


Po skončení Strednej školy umeleckého priemyslu v Bratislave (1969, R. Fila) absolvoval Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave (1969 – 1975). Tu navštevoval Oddelenie monumentálneho maliarstva (F. Gajdoš) a Oddelenie reštaurovania umeleckých a historických pamiatok (prof. K. Veselý).

 

Istý čas pôsobil ako výtvarník v slobodnom povolaní. Neskôr, v rokoch 1980 – 1989, pracoval ako vedúci výtvarník propagácie v Parku kultúry a oddychu v Bratislave, v rokoch 1990 – 1992 ako vedúci propagačného výtvarníctva v Obvodnom kultúrnom a spoločenskom stredisku Bratislava I. Od roku 1996 – 2001 pracoval ako výtvarný redaktor v Národnom literárnom centre (Literárnom informačnom centre). Od roku 2003 pôsobí v Národnom osvetovom centre, kde pracuje ako výtvarný redaktor v redakcii časopisu Národná osveta.

 

Od skončenia štúdií sa pravidelne zúčastňoval na kolektívnych celoslovenských výstavných prehliadkach (Bratislava, Trenčín, Košice) a na členských výstavách Umeleckej besedy slovenskej (Budapešť, Užhorod, Békešská Čaba, Krakov). V roku 1996 absolvoval študijný pobyt na Výtvarnom plenéri Orava ’96, spojenom s prehliadkou vytvorených prác, v Námestove. Samostatne vystavoval v Malej galérii Života v Bratislave (1980) a na Novej scéne v Bratislave (1995).

 

Rozpätie výtvarných disciplín, ktorým sa venuje, je pomerne široké – od užitej grafiky a grafického dizajnu cez knižnú a časopiseckú ilustráciu, pastel, maľbu temperou a olejom, mozaiku a nástenné maliarstvo až po reštaurovanie umelecko-historických pamiatok. Popri komornej tvorbe sa venuje aj monumentálno-dekoratívnym realizáciám, spomeňme napríklad: Nákupné stredisko v Púchove (1975), ZDŠ v Gemerskom Jablonci (1980), Dom obuvi vo Vranove nad Topľou (1981) a v Michalovciach (1981), Dom smútku v Dunajskej Lužnej (1983), Budkovciach (1984) a sobášne siene v Košiciach-Juhu (1978), vo Vrábľoch (1987), v Chminianskej Novej Vsi (1988), ZDŠ v Bratislave Karlovej Vsi (1986). Venuje sa i portrétnej a sakrálnej tvorbe. Jeho výtvarné začiatky boli spojené s osvojením klasickej technológie maľby a so širokým poznatkovým fondom, ktorý sa opieral o skúsenosti starých majstrov. V krajinomaľbe nachádza inšpiráciu predovšetkým v horskom prostredí rodného kraja. Charakteristickým znakom jeho tvorby je farebná a tvarová dynamika. Ďalšiu dôležitú súčasť tvorby predstavujú figurálne kompozície, v ktorých často synchronicky pôsobia vedľa seba prvky abstraktného a realistického maliarstva. „Rozhodujúci je však ich symbolický význam a nadčasové posolstvo opierajúce sa o surrealistickú poetiku a odkaz. V tejto súvislosti sa jeho cieľom stalo úsilie vyjadriť podstatu prírody, vesmíru a človeka v ich vzájomnej konštelácii a nekonečnom trvaní.“ Zúčastnil sa na reštaurátorských prácach na niekoľkých sakrálnych objektoch na Slovensku. Je členom Umeleckej besedy slovenskej a Komory reštaurátorov na Slovensku. Žije v Bratislave.

 

Zdroj: Narodne osvetove centrum - nocka.sk

 

 

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

 

1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (I. díl; A - K),

 

1999, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1999 (IV. CH - J).

Jméno autora: Porubčin Jozef ( 20. 4. 1950 -
Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení