ZÁMOSTÍ ČESKÁ TŘEBOVÁ - TOMEŠ KAREL

ZÁMOSTÍ ČESKÁ TŘEBOVÁ - TOMEŠ KAREL

 

2000 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Tomeš Karel
( 28.12.1912 - 2.7.1991 )

 

 

 

OBRAZ ZOBRAZUJÍCÍ ZÁMOSTÍ V ČESKÉ TŘEBOVÉ. AUTOREM JE MALÍŘ KAREL TOMEŠ. SIGNOVÁN VPRAVO DOLE - VIZ FOTO.

 

 

ROZMĚRY VČETNĚ RÁMU CCA 66 CM X 51 CM, RÁM JE ZDOBENÝ, MÍSTY MÁ OTLUKY. ROZMĚR SAMOTNÉ MALBY CCA 48 CM X 32 CM. OLEJ ČI TEMPERA NA TVRDÉM PAPÍŘE. OBRAZ JE ZASKLENÝ. CELKOVÝ STAV - VIZ FOTO.OBRAZ BYL NAMALOVÁN ODHADEM V LETECH 1950-70.
 


PO ZARÁMOVÁNÍ BUDE PERLOU VE VAŠÍ SBÍRCE A ÚŽASNOU DEKORACÍ KAŽDÉHO PROSTORU.

 


VÝBORNÁ INVESTICE DO UMĚNÍ. DÍLO TAKTO KVALITNÍHO MALÍŘE BUDE ČASEM STÁLE STOUPAT NA CENĚ. ORIGINALITU PLNĚ ZARUČUJI VRÁCENÍM PENĚZ.

 

 

 

 

KAREL TOMEŠ
 

 

* 28.12.1912 Česká Třebová (Ústí nad Orlicí)
 

 

+ 2.7.1991 Česká Třebová (Ústí nad Orlicí)
 

 

malířství, grafika, herec, režisér

 

 


herec a režisér divadelního souboru HÝBL, autor opony v sále kozlovské hospody a sochy vodníka na rybníčku v Javorce.

 

 

Narodil se v pekárně u Vavřínů v Bezděkově jako prvorozený syn dekoračního malíře, později vlakvedoucího ČSD Karla Tomše. Měl ještě dva sourozence – bratra a sestru. A této českotřebovské čtvrti zůstal věrný po celý život.

 

Od malička chtěl být akademickým malířem. Protože na vyšší vzdělání nebylo peněz, alespoň se vyučil malířem dekorací v nedalekých Svitavách. Poučením pro něho bylo i jeho přátelství s několika akademickými malíři, společné úvahy o krajinářství a také tvorba v jejich blízkosti.

 

Po vyučení odešel pracovat do Tábora k dekorativnímu malíři Touskovi a pak ještě k malíři Petraňkovi do Prahy, kde působil do povinného nástupu na vojenskou službu. Po návratu z vojny nebylo pro něho v jeho oboru místo. Nezbývalo, než nastoupit do zaměstnání k ČSD. Prošel „vrchní stavbou“, topírnou, byl malířem písma, věnoval se drážní propagaci.V roce 1959 nastoupil do funkce vedoucího ZK železničářů, kde pracoval až do odchodu na zasloužený odpočinek.Byl všestranně nadaný. Znali jsme jej nejen jako malíře, ale i sochaře, řezbáře, ilustrátora, karikaturistu, dekoratéra, figuristu zpěváka, herce i režiséra. Přitom vše dělal na vysoké, až profesionální úrovni. Nejhlouběji se vryl do našich srdcí svými obrázky. Motivy čerpal nejenom v České Třebové a jejím okolí. Víme, že maloval v jižních a středních Čechách, v hlavním městě Praze, kam jezdil za dcerou, na milované Vysočině, východním Slovensku a také v Jugoslávii a bývalém Sovětském svazu.V našem městě je jen málo domácností, ve kterých by nevisel Tomšův obrázek.

 

 

ZDROJ: osobnostiregionu.cz - Jan Skalický (Autor textu)

 

 VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:encyklopedie/slovník2007, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2007 (XVIII. Tik-U).

Jméno autora: Tomeš Karel ( 28.12.1912 - 2.7.1991 )
Typ: Malíři Vysočiny

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení