ZIMA NA BLATIČNĚ - SRNSKÝ ALOIS

ZIMA NA BLATIČNĚ - SRNSKÝ ALOIS

 

4990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Srnský Alois
( 25. 10. 1879 - 11. 12. 1952 )

 

 

 

OBRAZ - ZIMA NA BLATIČNĚ. AUTOREM JE CENĚNÝ A VYHLEDÁVANÝ MALÍŘ ALOIS SRNSKÝ. VELMI KVALITNÍ LÍBIVÉ DÍLO NESOUCÍ PRVKY IMPRESIONISMU.
 


ZEZADU OBRAZU JE AUTORSKÝ ŠTÍTEK, KDE JE UVEDEN AUTOR, JEHO BYDLIŠTĚ, NÁZEV DÍLA, NAD ŠTÍTKEM JE TUŽKOU UVEDEN CELÝ NÁZEV DÍLA KTERÝ JE ŠPATNĚ ČITELNÝ "ZIMA NA ?BLATIČNĚ?" MÍSTO MŮŽE BÝT JINÉ, NEVÍM ZDA JSEM DOBŘE ROZLUŠTIL - VŠE VIZ FOTO.ROZMĚRY RÁMU CCA 50 CM X 42 CM, RÁM JE PŮVODNÍ, KRÁSNĚ ZDOBENÝ, MÍSTY MÁ OTLUKY. OLEJ NA KARTONU. SIGNOVÁN VPRAVO DOLE - VIZ FOTO. CELKOVÝ STAV - VIZ FOTO.OBRAZ BYL NAMALOVÁN PŘIBLIŽNĚ V LETECH 1920-40.

 


VÝBORNÁ INVESTICE DO UMĚNÍ.

 


DÍLO TAKTO KVALITNÍHO MALÍŘE BUDE ČASEM STÁLE STOUPAT NA CENĚ, NAVÍC BUDE PERLOU VE VAŠÍ SBÍRCE A ÚŽASNOU DEKORACÍ VAŠICH PROSTOR. ORIGINALITU PLNĚ ZARUČUJI VRÁCENÍM PENĚZ.

 

 

 

 

Srnský Alois

 

 

* 25.10.1879 Rosice (Chrudim) 

 

 

+ 12.12.1952 

 

 

malíř, grafik, dřevorytec, pedagog, středoškolský učitel, středoškolský pedagog

 

 

 

Studoval na gymnáziu v Chrudimi a poté od roku 1887 v Praze, nejprve na Uměleckoprůmyslové škole, od roku 1898 na Akademii. Zde byl postupně žákem profesorů (a pozdějších rektorů) Vojtěcha Hynaise a Rudolfa z Ottenfeldu. Po studijních pobytech na akademiích v Mnichově a Florencii a po absolutoriu na pražské Akademii v roce 1905 nastoupil dráhu profesora kreslení, nejprve v Brně, poté od roku 1912 na dívčím lyceu v Chrudimi.

 

Válku absolvoval na frontě – v Haliči a Bosně, odkud si přivezl velké množství etnograficky cenných barevných kreseb a akvarelů. V roce 1919 definitivně zakotvil ve Vysokém Mýtě, kde působil jako profesor kreslení na místním gymnáziu a vychoval tu dvě generace výtvarně velmi poučených žáků. Jako řádný profesor kreslení tu učil až do roku 1939, po válce jako výpomocný
učitel na penzi ještě v letech 1947-1950.

 

Od počátku svého působení ve Vysokém Mýtě byl velmi aktivní při organizaci společenského a kulturního života ve městě. Vedle své práce pedagogické a malířské (byl oblíbeným portrétistou a malířem městských scén) se zapojil do organizování výstav, byl mj. i správcem prvního městského (sokolského) biografu a předsedou místní odbočky svazu důstojníků. Jako umělec byl velmi všestranný. Přestože jeho doménou byla klasická olejomalba, věnoval se intenzivně i kresbě a grafice, zejména dřevorytu. Většina jeho děl z 20. – 40. let jsou krajinomalby či žánrové scény z Vysokého Mýta a okolí; na rozdíl od Jana Jušky (svého mladšího vysokomýtského kolegy-malíře, který maloval tytéž scény, avšak programově nezobrazoval na svých krajinách a městských výjevech žádné postavy), je u Srnského člověk povětšinou ústředním hrdinou svého města či svého políčka. Optimistický, zářivě barevný, úsměvný a sociálně citlivý tón jeho děl ho řadí po bok podobně cítících meziválečných umělců, jakými byli například Václav Rabas v malířství či Jan Rambousek v grafice; mnohdy až groteskní charakter Srnského prací dává sice tušit, že jejich autor byl poučen expresionismem, ale v jádru zůstal šťastným člověkem a upřímným krajinářem venkova. I hravý podpis, ideogram, jímž signoval některé své obrazy, napovídá mnohé o Srnského vztahu k svému umění: ač absolvent tří věhlasných evropských malířských akademií, neměl výraznějších ambicí, a ač velmi výtvarně i společensky velmi aktivní, k vlastní slávě se příliš neměl.

 

Svou první samostatnou výstavu měl až roku 1940 v sále bývalého Okresního domu (v dnešní Výstavní síni Jana Jušky), poté roku 1942; první větší posmrtná výstava se pak konala až roku 1994, kdy v Městské galerii ve Vysokém Mýtě (péčí dr. Karla Jaroše ve spolupráci s tehdejším Okresním muzeem) bylo jeho dílo, roztroušené povětšinou v soukromých sbírkách, představeno poprvé souborněji.

 

ZDROJ: Vysokomýtský zpravodaj 2/2007

 

 

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

 

1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž),

 

1995, Signatury českých a slovenských výtvarných umělců,

 

2005, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2004 (XIV. Sh - Sr).

Jméno autora: Srnský Alois ( 25. 10. 1879 - 11. 12. 1952 )

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení