LETOHRÁDEK KRÁLOVNY ANNY BELVEDER - ŠPICNER

LETOHRÁDEK KRÁLOVNY ANNY BELVEDER - ŠPICNER

 

1490 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Špicner

 

 

 

OBRAZ - LETOHRÁDEK KRÁLOVNY ANNY - BELVEDER - PRAHA HRADČANY. SIGNOVÁN A DATOVÁN ŠPICNER69 VPRAVO DOLE - VIZ FOTO.

 

 

 

LETOHRÁDEK KRÁLOVNY ANNY - BELVEDER:

 

Na východním konci Královské zahrady před Chotkovými sady stojí Královský letohrádek (Letohrádek královny Anny, Belvedér) z let 1535–1563, vybudovaný Ferdinandem I. údajně pro manželku Annu Jagellonskou (tato tradice však patrně pochází až z obrozenecké doby, kdy se hledal český motiv u stavby oslavující Habsburky), letohrádek nebyl určen k bydlení a mělo jít patrrně o reprezentativní vilu římského typu).

 

Původní projekt vypracoval italský architekt Giovanni de Spatio r. 1534 a od následujícího roku řídil stavbu, od r. 1538 pak převzal vedení Paolo della Stella, jenž původně řídil sochařskou výzdobu, po jeho smrti v díle pokračoval Bonifaz Wohlmut od r. 1556.

 

Zpívající fontánaJde o první světskou renesanční stavbu severně od Alp a je považována za nejčistší příklad renesanční architektury mimo Itálii.

 

Původní název Belvedér patřil letohrádku na Letné z r. 1715, který byl v r. 1742 zbořen Francouzi; název byl pak prý přenesen na Královský letohrádek. Belvedér je však obecné označení pro pavilon s výhledem. Tato letenská stavba byla patrně umístěna o něco níže a východněji než dnešní restaurace Letenský zámeček (původní budova před r. 1848), které se taktéž říkalo Belvedér, tedy přímo nad spodním ústím dnešního Letenského tunelu.

 

Za vlády Rudolfa II. se letohrádek nazýval Matematický dům, neboť zde byly laboratoře alchymistů.

 

Před letohrádkem v giardinettu (zahrádka italského renesančního typu) stojí známá bronzová Zpívající fontána z r. 1568 odlita dle náčrtu F. Terzia mistrem Jarošem .

 

Mezi vnějšími sloupy je umístěno nahoře a dole dvakrát 34 reliéfů s antickými a dobovými motivy, viz galerie . I formálně jsou reliéfy inspirované pozdní antikou a rezignace na perspektivu a anatomickou věrnost byla údajně záměrem Paolla della Stelly. Některé části reliéfů, zobrazující pohlaví ap., byly záměrně poničeny vandaly, údajně protestantskými obrazoborci. 

 

 

 

ZŘEJMĚ LINORYT ČI DŘEVORYT NA PAPÍŘE. ROZMĚRY VČETNĚ RÁMU CCA 40 CM X 31 CM, RÁM MÁ MÍSTY OTLUKY. OBRAZ JE ZASKLENÝ. CELKOVÝ STAV - VIZ FOTO.

 

 

 

OBRAZ JE Z ROKU 1969.
 

 


BUDE PERLOU VE VAŠÍ SBÍRCE. ORIGINALITU PLNĚ ZARUČUJI VRÁCENÍM PENĚZ.

Jméno autora: Špicner
Typ: Pragensia, Praha
Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení