KOSTEL SV. JILJÍ V NYMBURCE POHLED OD LABE - SIGNOVÁN

KOSTEL SV. JILJÍ V NYMBURCE POHLED OD LABE - SIGNOVÁN

 

790 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 2. 12. 2021

Jméno autora: Signován

 

 

OBRAZ - KOSTEL SV. JILJÍ V NYMBURCE - POHLED OD LABE. SIGNOVÁN VPRAVO DOLE - VIZ FOTO.

 

 

KOSTEL SVATÉHO JILJÍ V NYMBURCE

 

Kostel byl až do roku 1622 zasvěcen sv. Mikuláši. Pochází už z konce 13. století. Kolem roku 1350 bylo k raně gotickému presbytáři přistavěno bazilikální trojlodí s věží v západním průčelí. Na dostavbě kostela sv. Jiljí se kolem roku 1380 podílela také huť Petra Parléře (dvorního stavitele císaře Karla IV.), která vybudovala druhou, 66 metrů vysokou věž v západním průčelí.

 

Starší věž několikrát poničil požár, a tak nakonec musela být roku 1846 zbourána kvůli statickým problémům. Po několika barokních a později regotizačních úpravách z druhé poloviny 19. století byl chrám uveden do současné podoby při přestavbě v letech 1913–1918, prováděné podle projektu významného českého architekta Kamila Hilberta. Zvláštností kostela sv. Jiljí v Nymburce je mimo jiné jeho severní portál, jenž má být navěky uzavřen – jako připomínka dobytí města Sasy v roce 1634. Nepřátelské vojsko totiž právě tímto portálem vniklo do chrámu a povraždilo v něm všechny obyvatele, kteří tu hledali útočiště.


 


ROZMĚRY RÁMU CCA 38 CM X 26 CM, RÁM JE ÚZKÝ, ZDOBENÝ, MÍSTY MÁ OTLUKY. OLEJ ČI TEMPERA NA PAPÍŘE ČI KARTONU. LEHKÁ KARKELÁŽ. CELKOVÝ STAV - VIZ FOTO.

 

 

OBRAZ BYL NAMALOVÁN ODHADEM V LETECH 1940-60.

Jméno autora: Signován

Přihlášení