PASEKY NAD JIZEROU - VODSEĎÁLEK OLDŘICH (OLDA)

PASEKY NAD JIZEROU - VODSEĎÁLEK OLDŘICH (OLDA)

 

2490 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Vodseďálek Oldřich /Olda/
( 13.10.1910 - 11.6.1982 )

 

OBRZ - PASEKY NAD JIZEROU. SIGNOVÁN VPRAVO DOLE - VIZ FOTO. NÁZEV DÍLA VLEVO DOLE - VIZ FOTO. AUTOREM JE MALÍŘ OLDŘICH (OLDA) VODSEĎÁLEK.
 

ROZMĚRY VČETNĚ RÁMU CCA 31 CM X 25 CM, RÁM JE ÚZKÝ, ZDOBENÝ, MÍSTY MÁ OTLUKY. KOMBINOVANÁ TECHNIKA - ZŘEJMĚ AKVAREL S TUŽKOU NA PAPÍŘE. OBRAZ JE ADJUSTOVÁN V NOVÉM RÁMU A NOVĚ ZASKLEN. CELKOVÝ STAV - VIZ FOTO.


OBRAZ BYL NAMALOVÁN ODHADEM V LETECH 1930-50.


BUDE ÚŽASNOU DEKORACÍ VAŠICH PROSTOR.

 

Paseky nad Jizerou

 

Obec Paseky nad Jizerou se nachází v Libereckém kraji na pravé straně Jizerského dolu na rozhraní Krkonošského národního parku a chráněné krajinné oblasti Jizerské hory. Rozkládá se na pravé straně Jizery (Jizerského dolu) na rozloze 1304 ha. Větší část katastru je porostlá smrkovými lesy. Nad Jizerským dolem se tyčí Kapradník (910 m) a Hromovka (916 m), ve středu obce je skalnatý hřeben Mechovice (799 m). Nejvyšší bod je Bílá skála (964 m), nejnižší bod hladina Jizery (476 m). Pozornost v lukách a na pokrajích lesů upoutávají mohutné hromady kamení, památníky osídlování a zúrodňování lesní půdy. Oblast, ve které se obec nachází, bývá často nazývána krajem zapadlých vlastenců.

 

 

Vodseďálek Olda

 


* 13.10.1910 Vysoké nad Jizerou (Semily)

 

 

+ 11.6.1982

 


malíř

 

 

Studium - Akademie der bildenden Künste (Akademie výtvarných umění), Lipsko (Leipzig), Vysoká škola uměleckoprůmyslová (od 1945), Praha, Benda Jaroslav, Státní grafická škola / Střední průmyslová škola grafická / Vyšší škola uměleckého průmyslu, Praha, Solar Josef.

 

V malbě ho ovlivnil především Adolf Kašpar, který jej za svých pobytů ve Vysokém brával s sebou na malbu v plenéru. Tady a tehdy se snad i stává především malířem Podkrkonoší a Pojizeří. Byl i výborným muzikantem. Ve Vysokém hrával na klarinet a saxofon s původně studentskou jazzovou kapelou Dancing Melody Boys (snad i při této činnosti se mohl seznámit s M. Horákovou). Po ukončení Akademie malby a grafiky v Lipsku se zabývá především ilustracemi knih (např. Antala Staška) a volnou malbou.

 

Na počátku 50.tých let byl zatčen, ve vykonstruovaném procesu byl odsouzen k dlouholetému žaláři a vězněn až do amnestie v roce 1960. Po návratu z vězení pracuje malíř Vodseďálek jako dělník v n.p. Okula v Desné na Jablonecku, ale znovu maluje.

 

V roce 1970 se oženil a odstěhoval se do Prahy (Praha-Podolí, Na lysině 15). Stále se však vrací do Vysokého nad Jizerou, kde má svůj ateliér. Uspořádal několik úspěšných výstav v Turnově, v Železném Brodě, ve Vysokém nad Jizerou (zde je v musejní obrazárně několik jeho obrazů).

 

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

 

1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž),

 

2009, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2009 (XX. Vil - Vz).
 

Jméno autora: Vodseďálek Oldřich (Olda) ( 13.10.1910 - 11.6.1982 )
Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení