CESTA DO LESA - DOLEŽAL JAROSLAV

CESTA DO LESA - DOLEŽAL JAROSLAV

 

2990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 30. 5. 2024

Jméno autora: Doležal Jaroslav
( 11.11.1929 - 24.12.2020 )

 

 

 

OBRAZ - CESTA DO LESA. SIGNOVÁN VLEVO DOLE - VIZ FOTO. AUTOREM JE MALÍŘ JAROSLAV DOLEŽAL. JIŽ NA PRVNÍ POHLED JE VIDĚT, ŽE SE JEDNÁ O VELMI KVALITNÍ DÍLO.
 

 

ROZMĚRY RÁMU CCA 69 X 49 CM, RÁM JE ZDOBENÝ, MÍSTY MÁ OTLUKY. OLEJ NA DESCE. CELKOVÝ STAV - VIZ FOTO.

 


OBRAZ BYL NAMALOVÁN ODHADEM V LETECH 1950-70.

 

 

 

 

JAROSLAV DOLEŽAL

 

 

narozen: 11.11.1929 Zhoř (Němčice, okres Svitavy)

 

 

Narodil se v nedaleké Zhoři v rodině rolníka. Jeho magickým číslem, jak sám říká, je jedenáctka. Narodil se 11.11.1929, dům kde žije a pracuje má číslo 11. Měl ještě dva starší sourozence – bratra a sestru. Do školy začal chodit v místě rodiště, měšťanskou školu absolvoval v České Třebové. Potom jej otec potřeboval doma, aby pomáhal v zemědělství. V pozdějších letech vystřídal několik zaměstnání.

 

Je znám jako dobrý muzikant a malíř, v mládí hrával úspěšně ochotnické divadlo. Zatímco hudbě se věnoval od útlého mládí téměř do současnosti (Hanušova kapela, orchestr Melodik Františka Pirkla, Collegiál, železničářská dechová hudba), s malováním začal přibližně před čtyřiceti lety. Přestože nikdy nenavštěvoval výtvarné školy, našel si osobitý výraz. Maluje tak, jak „ svět vidí ”. Na jeho výhradně olejových obrazech se objevují motivy z blízkého i vzdáleného okolí. Maluje krajiny a mizející architekturu (chaloupky, kostelíky). Nejvíce jej přitahují barvy podzimu. Inspiraci čerpá jednak doma ve Zhoři (např. romantické údolí Kozačka), nebo za ní jezdí po okolí (Svinná, Vlčkov, Kozlov, Semanín, Přívrat, Řetová, Řetůvka, Sloupnice …).

 

V České Třebové jej nejvíce vábil k malování kostelíček sv. Kateřiny a také kaple na Horách. Řada obrazů vznikla i v okolí města. Přestože nejraději maluje přímo v přírodě, nikdy se nebránil okopírovat fotografii, nebo knižní reprodukci, která jej právě zaujala. Jeho velkým vzorem je ruský malíř Šiškin a naši umělci Kosárek a Jambor. Své práce téměř pravidelně vystavuje na "jednodenních výstavách" po okolí.

 

ZDROJ: WWW.OSOBNOSTIREGIONU.CZ, Dodavatel dat Městská knihovna Česká Třebová

 

Jméno autora: Doležal Jaroslav ( 11.11.1929 -

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení