OSTRAVSKÉ HALDY - PEČINKA MILOSLAV

OSTRAVSKÉ HALDY - PEČINKA MILOSLAV

 

4820 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Pečinka Miloslav
( 30.1.1924 - 7.5.2013 )

 

 

 

OBRAZ OD CENĚNÉHO MALÍŘE MILOSLAVA PEČINKY. VELMI KVALITNÍ, LÍBIVÉ DÍLO. SIGNOVÁN VPRAVO DOLE - VIZ FOTO.

 


ZEZADU OBRAZU JE AUTORSKÝ ŠTÍTEK KDE JE UVEDEN NÁZEV DÍLA, TECHNIKA, VELIKOST. ZEZADU JE TAKÉ RAZÍTKO - VÝTVARNÍK M. PEČINKA A RAZÍTKO S ČÍSLEM DÍLA.

 


ROZMĚRY RÁMU CCA 61 X 42 CM, RÁM JE ÚZKÝ, DŘEVĚNÝ, MÍSTY MÁ DROBNÉ OTLUKY. TUŽKA NA PAPÍŘE. OBRAZ JE ZASKLENÝ. CELKOVÝ STAV - VIZ FOTO.

 

 


OBRAZ BYL NAMALOVÁN ODHADEM V LETECH 1950-70.

 

 


VÝBORNÁ INVESTICE DO UMĚNÍ. DÍLO TAKTO KVALITNÍHO MALÍŘE BUDE ČASEM STÁLE STOUPAT NA CENĚ, NAVÍC BUDE PERLOU VE VAŠÍ SBÍRCE. ORIGINALITU PLNĚ ZARUČUJI VRÁCENÍM PENĚZ.

 

 

 

Pečinka Miloslav

 

 

* 30.1.1924 Ostrava (Ostrava-město)

 

 

+ 7.5.2013 Liberec

 


malířství, keramika, ilustrace, grafika

 

 

- členem Český fond výtvarných umění (ČFVU)
 

 

Umělec, známý zejména svými obrazy, kresbami a grafikou z cest po někdejším Československu a mnoha cizích zemích, se narodil v roce 1924 v Ostravě do rodiny, jejíž členové měli vždy blízko k výtvarnému umění. Jeho strýc František Pečinka patřil k známým českým malířům - impresionistům druhé poloviny 19. století a mezi jeho blízké přátele v Luhačovicích, kde žil, patřili tehdejší významní malíři a spisovatelé, například Alois a Vilém Mrštíkové. 

 

Miloš, který už od mládí projevoval značný talent k výtvarné práci, se po 2. světové válce stal studentem Akademie výtvarných umění, kde byl žákem známého malíře a ilustrátora Vlastimila Rady. Školu ale musel z politických důvodů v roce 1949 opustit a dokončil ji pak až o dvacet let později. V padesátých a šedesátých letech 20. století působil jako výtvarník a pedagog na Ostravsku a později odešel do Jihlavy a byl dlouhá léta učitelem výtvarného oboru na Lidové škole umění v Chotěboři, kde měl i svůj ateliér. 

 

O Miloši Pečinkovi se dá právem říci, že byl malířem cest a krás světa. Ke svým cestám po tehdejším Československu, při kterých vyhledával malebná místa naší vlasti, používal obskurní vozítko Trabant kombi, ve kterém měl uložené své malířské potřeby. Kromě jižní Moravy, kterou měl nejraději, zajížděl rád i na Slovensko a do mnoha zemí, které byly tehdy "povolené" a ve kterých si nacházel zajímavá místa.

 

Se svým "malířským Trabantem" vyrážel do Maďarska, Bulharska, kde ho zaujal například malebný Nesebar, do Polska. ale často i do Německa, kde maloval například na Usedomu u Baltického moře nebo v Drážďanech a Budyšíně. A po roce 1989 i do dalších zemí - Jugoslávie, Rakouska, Francie a Španělska. Své oleje, akvarely a kresby vystavoval na mnoha místech doma i v zahraničí a dnes jsou v mnoha galeriích a soukromých sbírkách.

 

Za své práce obdržel i několik mezinárodních ocenění - z Belgie, Francie a Kanady. Miloš Pečinka byl i výborným ilustrátorem, který vyzdobil svými perokresbami knížku historika a badatele A. Šimky o působení jihlavského misionáře A. Strobacha mezi domorodci na ostrovech Pacifiku, a ilustroval i knížku mé "cestovní poezie" Pozdravy z cest.

 

Jeho kresby z cest světem se objevovaly po léta i v našich celostátních časopisech. Měl dobré přátele mezi mnoha známými umělci - patřila k nim například malířka Míla Doležalová, ilustrátorka nádherné knihy indických bájí a pověstí V. Miltnera. A také známí šperkaři, keramici a další kumštýři, například flétnista Václav Žilka nebo národní umělec, malíř Cyril Bouda. Měl jsem to štěstí, že mě s některými z nich seznámil při našich společných cestách a vernisážích. Miloslav Pečinka odešel jen zdánlivě - ve skutečnosti zůstává ve svém díle s těmi, kterým přinášel celý život radost a potěšení.

 

Zdroj: Vladimír Kříž - San Francisko, Jihlava.

 

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

Výtvarníci Vysočiny (Na počest 40. výročí osvobození Československa Sovětskou armádou),

1958, Umění mladých výtvarníků Československa 1958, (katalog uvádí *26.4.1924, P. Miroslav, studium souhlasí)

1976, Žena v současné tvorbě (Výsledky výtvarné soutěže k Mezinárodnímu roku ženy),

1988, Současné české exlibris,

1998, Čeští výtvarníci k 650.výročí Univerzity Karlovy (Katalog výstavy děl českých výtvarných umělců darovaných Univerzitě Karlově k 650. výročí jejího založení),

2012, Vencl Slavomil , České grafické novoročenky / Czech New Year print (Minulost a současnost), Nová tiskárna Pelhřimov, spol. s.r.o., Pelhřimov,

1983, Výtvarní umělci jihovýchodních Čech (Stručný přehled životopisných dat malířů, sochařů a grafiků Jihovýchodních Čech. Rodáků i těch, kteří zde kratší či delší dobu žili nebo zde hledali náměty a inspiraci pro svojí tvorbu.), Východočeská galerie v Pardubicích,

2000, Vencl Slavomil , 5/ Tvůrci českého exlibris, České exlibris. Historie a současnost,

1984, Seznam výtvarných umělců evidovaných při Českém fondu výtvarných umění,

1993, Malíři Vysočiny (Malý lexikon),

2003, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2003 (XI. Pau - Pop).

Jméno autora: Pečinka Miloslav ( 30.1.1924 - 7.5.2013 )

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení