ZIMA NA VYSOČINĚ - ŠTURC JAN

ZIMA NA VYSOČINĚ - ŠTURC JAN

 

2320,30 Kč

3820 Kč Sleva 1499,70 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Šturc Jan
( 23.3.1922 -

 

 

OBRAZ - ZIMA NA VYSOČINĚ. SIGNOVÁN A DATOVÁN VLEVO DOLE - VIZ. FOTO. AUTOREM JE CENĚNÝ A VYHLEDÁVANÝ MALÍŘ JAN ŠTURC. OSOBITÝ STYL MALBY, JIŽ NA PRVNÍ POHLED JE VIDĚT, ŽE SE JEDNÁ O VELMI KVALITNÍ DÍLO S PRVKY IMPRESIONISMU.
 

 


JAN ŠTURC


narozen 23.3.1922 Polná, okres Jihlava

 

 


V Polné chodil do základní školy a u Marie Procházkové se vyučil holičem - kadeřníkem. Až do dospělosti žil s rodiči v tzv. "Bakalářském domě" na Husově náměstí. Po vyučení nastoupil na místo vedoucího dámského kadeřnictví v Holetíně u Hlinska a ve Včelákově. V roce 1942 byl nasazen na nucené práce do Německa ( Wittenberg Luterstat ), kde pracoval jako kadeřník až do svého zatčení v roce 1944. Za poškozování německého průmyslu byl odsouzen na tři a půl roku a vězněn v káznici Cosvik. Ke konci války byl zařazen do transportu, uprchl a dostal se do Wittenbergu již obsazeného Rudou armádou. Po osvobození se několik týdnů zdravotně zotavoval a pak absolvoval základní vojenskou službu.

Od roku 1948 pracoval ve starohorské strojírně (Motorpal) v Jihlavě jako brusič kovů a pak školský referent. Po krátkém působení v podniku Jawa Brodce přesídlil v roce 1954 do Žďáru nad Sázavou. Zbytek svého pracovního života spojil se strojírenským podnikem ŽĎAS (vrtař, dílenský plánovač, podnikový dispečer ). V souvislosti se zajišťováním výstavby bytů pro zaměstnance ŽĎASU se zapojil do bytového družstevnictví a až do odchodu do důchodu v roce 1982 byl deset let předsedou Okresního stavebního družstva a členem Krajského výboru bytových družstev. Veřejně činný byl zejména v kultuře.

Od mládí měl výtvarné sklony a svůj talent rozvinul, když postupně získával zkušenosti při soukromých výukách a kurzech, především u akademických malířů tvořících a žijících na Vysočině ( František Emler, Rudolf Hanych, Josef Jambor, Pavel Kopáček, Bohdan Lacina, Rostislav Magni, Antonín Vojtek, Jindřich Zezula atd. ) Nyní působí a žije ve Žďáru nad Sázavou (pozn. 2010). Maluje olejem krajiny a zátiší, náměty čerpá především z přírodní scenérie Vysočiny. Je zakládajícím členem výtvarné skupiny AKVA ve Žďáru nad Sázavou. Mnohokrát vystavoval u nás i v zahraničí ( Brno, Hodonín, Jihlava, Mikulov, Polná, Telč, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Eberswalde, Waldsassen atd. ). Získal řadu ocenění na výstavách okresních, krajských i celostátních. Jeho obrazy jsou dnes roztroušeny v mnoha polenských rodinách a veřejných místnostech. Svou stylovou tvorbou se zařadil mezi uznávané výtvarníky na Vysočině.

Zdroj: Polenský zpravodaj 6/2010
VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:Prchal, J.: Biografický slovník Polenska. Polná 2002


2006, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2006 (XVII. Šte-Tich)
ROZMĚRY VČETNĚ RÁMU CCA 92 CM X 44 CM, RÁM JE ZDOBENÝ, MÍSTY MÁ OTLUKY. OLEJ NA DESCE. NA FOTKÁCH ČÍSLO 6 A 7 JE VYFOCENO POŠKOZENÍ DESKY POD MALBOU - VIDITELNÉ ZEJMÉNA ZBLÍZKA. CELKOVÝ STAV - VIZ FOTO.OBRAZ BYL NAMALOVÁN ODHADEM V LETECH 1950-70.

 


POKUD CHCETE KVALITU, NEVÁHEJTE - URČITĚ BUDETE SPOKOJENI. JEDNÁ SE O KVALITNÍ DÍLO VYHLEDÁVANÉHO MALÍŘE, TEDY O VÝBORNOU INVESTICI. ORIGINALITU PLNĚ GARANTUJI VRÁCENÍM PENĚZ.

Jméno autora: Šturc Jan ( 23.3.1922 -
Typ: Malíři Vysočiny

Přihlášení