KOSTEL NAROZENÍ PANNY MARIE V HLINSKU - KYNCL VOJTA

KOSTEL NAROZENÍ PANNY MARIE V HLINSKU - KYNCL VOJTA

 

4820 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Kyncl Vojta
( 19.1.1908 - 30.6.1979 )

 

 

OBRAZ - KOSTEL NAROZENÍ PANNY MARIE V HLINSKU. AUTOREM JE KVALITNÍ, VYHLEDÁVANÝ AUKČNÍ MALÍŘ VOJTA KYNCL. SIGNOVÁN VPRAVO DOLE ČÁSTEČNĚ POD RÁMEM - VIZ FOTO.

 

 

Nynější děkanský kostel Narození Panny Marie byl postaven v letech 1730 – 33 nákladem hraběte Štěpána Viléma Kinského chrudimským stavitelem Donátem Morazzim, který jako žák slavného architekta Jana Santiniho působil ve východních Čechách v první třetině 18. století. Náklady na stavbu činily 6.837 zl. 44 kr.

 

Kostel má presbytář orientovaný k severu a do jižního průčelí je pojata věž původního kostela, který byl později zbořen. Z mobiliáře se zachovala pouze křtitelnice z r. 1628. Stejně vzácný je i zvon ve věži, který váží 1315 kg a byl ulit r. 1520 mistrem Danielem z Kutné Hory. Z vnitřního vybavení kostela vyniká hlavní oltář. Sochy sv. Václava a sv. Víta jsou stejně jako sochy andělů s drapérií po stranách tabernáklu, dílem chrudimského řezbáře Ignáce Rochbacha, jednoho z nejlepších žáků nejvýznamnějšího sochaře českého baroka, Matyáše Brauna. Ze stejné doby pochází kazatelna, dva rozvilinové oltáře sv. Anny a sv. Jana Nepomuckého a skříň varhan.

 

Obraz na hlavním oltáři pochází z r. 1840. Namaloval jej Jan Vorlíček podle staršího obrazu, který se však nedochoval. Rokokový oltář Panny Marie se v současné době nachází v křestní kapli, která vznikla v roce 1863. Původně byla tato kaple zasvěcena sv. Cyrilu a Metoději, r. 1962 byl obraz věrozvěstů, dílo akademického malíře Josefa Papáčka, přemístěn na postranní oltář v lodi kostela. Ostatní vybavení pochází z pozdější doby a v 19 i ve 20. století a prodělalo v důsledku oprav mnoho změn. Zvony byly v r. 1917 – 18 odebrány k válečným účelům. Nové zvony pořízené v r. 1932 potkal za druhé světové války stejný osud. Rekvizice přečkal jen starobylý zvon z r. 1520. Na svátek Neposkvrněného početí Panny Marie 8. prosince 1951 byl dekretem diecézního královéhradeckého biskupa Mořice Píchy farní kostel Narození Panny Marie v Hlinsku povýšen na děkanský.

 

 

ROZMĚRY VČETNĚ RÁMU CCA 81 X 61 CM, RÁM JE ZDOBENÝ, MÍSTY MÁ OTLUKY. OLEJ NA KARTONU ČI MALÍŘSKÉ LEPENCE. CELKOVÝ STAV VIZ FOTO.
 

 

 

OBRAZ BYL NAMALOVÁN ODHADEM V LETECH 1945-65.
 

 


BUDE ŠPERKEM VE VAŠÍ SBÍRCE A DOMINANTOU KAŽDÉHO PROSTORU.
 

 

 

JEDNÁ SE O DÍLO VYHLEDÁVANÉHO A CENĚNÉHO MALÍŘE, TEDY O VÝBORNOU INVESTICI, ORIGINALITU DÍLA PLNĚ ZARUČUJI VRÁCENÍM PENĚZ.
 

 Kyncl Vojta

 

* 19.1.1908 Chlumětín (Žďár nad Sázavou)

 

+ 30.6.1979

 

malířství, publicistika- je autorem knihy "Když u nás maloval Ludvík Kuba", kterou vydalo v roce 1983 Nakladatelství Kruh v Hradci KrálovéVÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

1992, Kdy zemřeli…? (Přehled českých spisovatelů a publicistů zemřelých v letech 1980 - 1985 s doplňky za předchozí léta), Národní knihovna České republiky, Praha
 

2000, Malíři Vysočiny II (Dodatek k malému lexikonu z roku 1993)

Jméno autora: Kyncl Vojta ( 19.1.1908 - 30.6.1979 )
Typ: Malíři Vysočiny

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení