Obraz - Prvý sneh (První sníh). Autorem je akademický malíř Štefan Makara. Signován vpravo dole - viz foto. Obraz galerijní kvality. Na první pohled je vidět, že Štefan Makara si dal na tomto obraze záležet, jedná se o velmi kvalitní dílo. Zezadu obrazu je autorský štítek z Díla, kde je uveden autor, název díla, technika, rozměr, tehdejší cena atd - vše viz foto.
Rozměry včetně rámu úctyhodných cca 102 cm x 47 cm. Rám je zdobený, místy má otluky. Pastózní olej na kartonu. Celkový stav - viz foto.
Obraz byl namalován v roce 1974. V roce 1975 obraz stál 4.875 Kčs.
Pokud chcete kvalitu, budete spokojeni. Výborná investice do umění, dílo takto kvalitního malíře bude zřejmě časem stále stoupat na ceně. Originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz.
Bude šperkem ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací každého prostoru.
Štefan Makara
* 10. 10. 1925, Ložín (Michalovce), Slovensko
† 16. 2. 2005, Košice (Košice), Slovensko
malíř
o ukončení Učitelské akademie v Michalovcích (1942-1946) přijal místo učitele na měšťanské škole v Malčicích. Tam působil jen do ledna 1947 a po dvouleté základní vojenské službě se už za katedrou neobjevil. Přijal místo redaktora v košickém rozhlase. Mezitím získával první výtvarné zkušenosti pod vedením JT Moussona v Michalovcích. Byl jeho posledním žijícím žákem. V letech 1951-1954 studoval na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě u prof. P. Matejku a L. Čemického.
V roce 1958 se stal členem Svazu slovenských výtvarných umělců. "V roce 1959 se stal tajemníkem Slovenského fondu výtvarných umění a v roce 1961 redaktorem Východoslovenských novin. V srpnu 1967 přešel do televize, kde působil do ledna 1982. Práce novináře-reportéra a dramaturga mu umožňovala na Pedagogické fakultě UPJŠ v Prešově." V rané tvorbě se zabýval portréty a zátiším a později i krajinářstvím. Později dospěl k razantnější štětcové fraktuře.
V 60. letech se orientuje na problematiku kompozicí redukujících základní formy reality, na proporční vztahy geometrických útvarů (motivy nížin, zemplínské architektury). V roce 1968 se začal věnovat monumentálně-dekorativní tvorbě. V 70. letech se jeví v jeho tvorbě tendence k tzv. akčnímu malířství – poeticko-realistickému krajinářskému náhledu. V roce 1974 inicioval návrat v práci ve volné přírodě zorganizováním malířského plenéru s účastí zahraničních tvůrců. Ne nadarmo je tak Štefan Makara považován za básníka zemplínské palety.
VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:
2001 Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950–2001 (VII. L – Mal), Výtvarné centrum Chagall Ostrava (Ostrava-město),
2015 Atlas sôch (Povojnové umenie v uliciach mesta Košice), Východné pobrežie, Košice.