DÍVKA V KROJI - DUBROVSKÝ ANTON

DÍVKA V KROJI - DUBROVSKÝ ANTON

 

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Dubrovský Anton
(1915 - 1982)

 

 

ÚŽASNÝ OBRAZ - DÍVKA V KROJI. AUTOREM JE KVALITNÍ SLOVENSKÝ MALÍŘ ANTON DUBROVSKÝ. DŘÍVE NEDOCENĚNÝ DNES VELMI VYHLEDÁVANÝ MALÍŘ. JEHO DOMINANTOU BYLY ZEJMÉNA PORTRÉTY. SIGNOVÁN A DATOVÁN VLEVO DOLE - VIZ FOTO.
 


ROZMĚRY RÁMU CCA 76 X 60 CM, RÁM JE HLUBOKÝ, ZDOBENÝ, MÍSTY MÁ OTLUKY. ZŘEJMĚ KŘÍDA ČI PASTEL NA KARTONU ČI TVRDÉM PAPÍŘE. OBRAZ JE ZASKLENÝ. CELKOVÝ STAV VIZ FOTO.OBRAZ BYL NAKRESLEN V ROCE 1938.

 


BUDE ŠPERKEM VE VAŠÍ SBÍRCE A DOMINANTOU KAŽDÉHO PROSTORU.

 


JEDNÁ SE O DÍLO VYHLEDÁVANÉHO A CENĚNÉHO MALÍŘE, TEDY O VÝBORNOU INVESTICI, ORIGINALITU DÍLA PLNĚ ZARUČUJI VRÁCENÍM PENĚZ.

 

 

 

Anton Dubrovský

 

 

narozen 1915 v obci Šoporňa (Slovensko)

 

zemřel v roce 1982

 

akademický malíř

 

 

Narodil se v rodině chudého bednáře jako poslední ze třech sourozenců. Malý Anton se už v dětství projevil jako zručné dítě, pěkně kreslil a maloval, uměl vyřezávat ze dřeva a modelovat z hlíny. Nejraději se toulal u Váhu, kreslil a maloval okolní přírodu. Tam se seznámi s turistou Karlem Tučkem, který si všiml nadání malého chlapce. Po úspěšné maturitě na Umělecko průmyslové škole v Turnově (obor rytec drahých kovů) byl přijat na Akademii Umění do Prahy. Dostal se do třídy profesora Maxe Švabinského a spřátelil se s jeho rodinou. Nějaký čas dokonce bydlel u sester Švabinských. Projevil se jako výborný portrétista a krajinkář.

 

V roce 1942 byl odvelen na východní frontu, kde padl do ruského zajetí a spolu s rodáky s obce byl eskortovaný až na Sibiř. V zajetí také hodně kreslil, zejména portréty vojenských hodnostářů.

 

Do vlasti se vrátil v roce 1947. Po návratu se opět usadil ve své rodné obci. Byl to subtilní člověk malé postavy a byl velmi silný kuřák. Byl nesmírně pracovitý, nejen při zabezpečování materiálních potřeb každodenního života, ale i v oblasti uměleckého projevu. Rád četl. I když žili se sestrou v chudých poměrech, kupoval si literaturu. Byl uznávaným portrétistou i v uměleckých kruzích. Z řad umělců měl mecenáše, kteří mu zadávali zakázky. Tak portrétoval například M. Rúfusa, J. Smreka, E. Suchoně, J. Cikkera, zpěváka J. Blahu, církevní hodnostáře, lékaře, učitele, ale i obyčejné lidi, spoluobčany. Blízký mu byl Šopornianský kroj, lidé při práci, malebné zákoutí a přírodní scenérie u Váhu.

 

Celý svůj život se živil malováním a doplňoval to příležitostnou prací, například kolorováním fotografií. Vlastivedné muzeum v Galantě koupilo od autora kolekci 21 děl a v roce 1983 uspořádalo autorovi výstavu v prostorách muzea.  V roce 2005 byla například uspořádána výstava jeho portrétů v Seredi. Na fotky a obrazy z výstavy se můžete podívat zde...

Jméno autora: Dubrovský Anton (1915 - 1982)
Typ: Kroje, folklór
Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení