PRAŽSKÝ HRAD ZLATÁ ULIČKA - NASKE B.

PRAŽSKÝ HRAD ZLATÁ ULIČKA - NASKE B.

 

2990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Naske B.

 

PŘEKRÁSNÝ STARÝ OBRAZ - ZLATÁ ULIČKA - PRAŽSKÝ HRAD (PRAGENSIA). SIGNOVÁN VPRAVO DOLE - VIZ FOTO. AUTOREM JE MALÍŘ B. NASKE.
 

BAREVNÝ LEPT NA PAPÍŘE. OBRAZ JE ZASKLENÝ, ROZMĚRY RÁMU CCA 43 X 36 CM, RÁM JE ZDOBENÝ, MÁ OTLUKY. CELKOVÝ STAV VIZ FOTO.

 

OBRAZ BYL NAMALOVÁN ODHADEM V LETECH 1920-40.

 

 

Pražský hrad - Zlatá ulička

 

Tento název nese ulička, nacházející se nedaleko Pražského hradu. Je tvořena malými domečky s nádhernou barevnou fasádou, které jsou vestavěné do jakéhosi oblouku hradební zdi mezi věžemi Novou Bílou a Daliborkou. Nalezneme ji mezi hradčanskými zdmi a starým Úřadem nejvyššího purkrabího. Ulička vznikla ve druhé polovině šestnáctého století. Jednalo se o dobu, kdy se právě v těchto místech usadili hradní střelci a zlatotepci.

 

Podle staré pověsti je název uličky spojen s alchymisty, kteří zde, na dvoře císaře Rudolfa II. působili. Ti se snažili různými způsoby vyrábět zlato. Zajímavostí je, že podle pověsti zde tato skupina lidí však nikdy nebydlela. Ve století osmnáctém a devatenáctém se ulička stala bydlištěm, namísto vědců či učenců, pražské chudiny a lůzy. Samotné domečky byly obývány až do období druhé světové války. Překrásná architektura, které navozovala příjemnou atmosféru, se stala útočištěm řady spisovatelů či výtvarných umělců, kteří právě ve Zlaté uličce hledali inspiraci. Například v domku číslo popisné 22 žil v roce 1917 spisovatel Franz Kafka, který právě zde napsal většinu svých povídek ze sbírky Venkovský lékař. Další slavné osobnosti naší vlasti, se scházeli v nedalekém domě číslo 12, jehož zdi pamatují například Jaroslava Seiferta, Františka Halase či Vítězslava Nezvala.

Jméno autora: Naske B.
Typ: Pragensia, Praha

Přihlášení