JELEN V ŘÍJI V MLHAVÉM OPARU - LIEBL FRANTIŠEK

JELEN V ŘÍJI V MLHAVÉM OPARU - LIEBL FRANTIŠEK

 

14800 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Liebl František
(17. 2.1910 - 29.9.1992 )

 

 

OBRAZ, LOVECKÝ MOTIV - JELEN V ŘÍJI V MLHAVÉM OPARU. SIGNOVÁN A DATOVÁN VPRAVO DOLE - VIZ FOTO. AUTOREM JE CENĚNÝ A VYHLEDÁVANÝ MALÍŘ FRANTIŠEK LIEBL.
 

 

ROZMĚRY RÁMU CCA 67 X 55 CM, RÁM JE KRÁSNĚ ZDOBENÝ, MÍSTY MÁ OTLUKY. ROZMĚRY SAMOTNÉ MALBY 42 X 28 CM. ZŘEJMĚ OLEJ NA TVRDÉM PAPÍŘE. OBRAZ JE ZASKLENÝ. CELKOVÝ STAV VIZ FOTO.
 

 


OBRAZ BYL NAMALOVÁN V ROCE 1964.

 POKUD CHCETE KVALITU, URČITĚ BUDETE SPOKOJENI. JEDNÁ SE O MIMOŘÁDNĚ KVALITNÍ DÍLO CENĚNÉHO A VYHLEDÁVANÉHO MALÍŘE, TEDY O VÝBORNOU INVESTICI. ORIGINALITU PLNĚ GARANTUJI VRÁCENÍM PENĚZ.

 

 

 

František Liebl

 

Narozen 17. února 1910 v Dobřichovicích

 

Zemřel 29. září 1992 v Hradištku–Rajchardově u Štěchovic

 

malíř, lesník

 

 

František Liebl se narodil 17. 2. 1910 v dobřichovické hájovně nedaleko řeky Berounky, kde v té době bylo možné u splavu pozorovat vydry a v tůních chytat raky. V rodinném kruhu získal vztah k lesu a přírodě, který záhy spojil s láskou k malování. Svůj talent rozvíjel na reálce pod vedením akademického malíře Otakara Homoláče. Po ukončení měšťanské školy nastoupil v r. 1925 na lesnickou praxi u svého otce. Brzy si ho všiml otcův známý, pražský tiskař Janeček, který se stal jeho mecenášem a zaplatil mu hodiny u akademického malíře Josefa Boháče.


Lesnické vzdělání získal František Liebl na lesnické škole v Písku. Po jejím absolvování začal pracovat jako lesník nejprve v podkrušnohorských Košťanech, pak v Měrunicích v Českém středohoří a posléze u lesního úřadu v Jezeří. Při své práci zároveň pilně maloval. Jeho ilustrace se objevovaly v České myslivosti, ve Stráži myslivosti i v Poľovníckom obzore na Slovensku.


Později spojil František Liebl svůj malířský talent s vypravěčským uměním vášnivého myslivce ing. Františka Krtila, jemuž řadu let ilustroval fejetony, reportáže a povídky psané pro Pražský ilustrovaný zpravodaj. Lieblovu tvorbu ovlivnilo i dlouholeté přátelství s Ludvíkem Herzlem, malířem loveckých zátiší a zvěře, který ho seznámil s profesorem Akademie výtvarných umění Vratislavem Nechlebou. Jeho hodiny František Liebl více než rok poctivě navštěvoval. Díky otci se poznal a posléze spřátelil s významným malířem zvěře Stanislavem Lolkem. Všechna tato setkání a zkušenosti utvářely jeho osobnost a tvůrčí projev.


Za okupace se přestěhoval ze sudetského Podkrušnohoří do Křepenic v Povltaví a odtud do myslivny Tomkovny na soutoku Sázavy s Vltavou. Tam žil, pracoval a maloval celé čtvrtstoletí.
Ve spolupráci s ČMS uspořádal své první výstavy.

Po r. 1943 se osobně seznámil s malířem Jiřím Židlickým a vzniklo mezi nimi hluboké přátelství, které přerušila Židlického náhlá smrt v r. 1950. František Liebl začal postupně ilustrovat knihy, graficky ztvárňoval reklamní tiskoviny a katalogy, pracoval pro pražské Art-centrum. Zúčastnil se řady národních i mezinárodních výstav, dokonce až v Austrálii. Na sklonku života se přestěhoval z myslivny Tomkovny do Hradišťka u Štěchovic. Tam jej postihla velmi bolestná událost – náhle zemřela jeho dcera, též malířka. Z této ztráty se již nedokázal vzpamatovat. Zemřel 29. 9. 1992 v Hradišťku. 

Dodnes všichni myslivci znají malířovu ilustrovanou učebnici Myslivost v obrazech – zoologie. Z popudu Jana Limy, vedoucího kulturního oddělení ČMS, vznikl ojedinělý projekt ilustrované učebnice, která byla nejprve vytištěna formou volných listů a po smrti autora za vydatného přispění malířova blízkého přítele Miroslava Zámečníka i v knižní podobě. Miroslav Zámečník byl po smrti malíře iniciátorem výstav jeho prací na Ohradě v Hluboké nad Vltavou, v Lysé nad Labem, v Plzni a v Netvořicích a stál i zrodu autorského kalendáře pro rok 2008 s reprodukcemi obrazů a kreseb Františka Liebla, který vydalo nakladatelství Rembrandt, s. r. o. Ilustrace, obrazy a tvorba Františka Liebla vtiskly nesmazatelnou pečeť několika generacím myslivců a jeho odkaz přetrvává dodnes.

 

Motto: „Po cestách hledání se znovu vracíme k motivům nám blízkým, které nás přitahují a poutají svou vnější i skrytou krásou. A jsme-li mocni tónů, slova nebo barev, z vnitřního prožitku kouzlíme umělecké dílo ...“
František Liebl
 

Zdroj: Petr Šeplavý

Jméno autora: Liebl František (17. 2.1910 - 29.9.1992 )
Typ: Myslivecké, lovecké

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení