Obraz - Cesta v krajině - Nymburk. Signován vpravo dole - viz foto. Autorem je malíř Jiří Vetešník. Zezadu obrazu je autorský štítek, kde je uveden autor, název díla, rok atd. - vše viz foto.
Rozměry včetně rámu cca 58 cm x 33 cm, rám je zdobený, místy má otluky. Tempera na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.
Obraz byl namalován v roce 1965.
Bude perfektní dekorací Vašeho prostoru.
Jiří Vetešník
Narození - 06.8.1928 Dolní Bousov
Úmrtí - 17.8.2010 Městec Králové
malíř
Absolvent oboru architektury na Vyšší stavební škole v Mladé Boleslavi a dálkového studia Dekorativního umění u prof. Masáka v Praze. Malířství studoval soukromě u prof. Maška a O. Homolky. Od r. 1951 pracoval jako stavitel na Městském národním výboru v Nymburce. V r. 1968 z politických důvodů propuštěn. Dva roky zaměstnán na Krajském investorském útvaru v Praze. V l. 1970-1988 opět pracoval jako vedoucí stavebního odboru na nymburském národním výboru. Podílel se na výstavbě sídliště, obytných domů, plaveckého bazénu a rekonstrukci Hálkova městského divadla.
Spolupracoval s akademickým malířem Hanušem Bohmanem na restaurování lunetového obrazu Alfonse Muchy Podání Nymburka L.P. 1421 Bohu a Pražanům (instalován na železnou oponu Hálkova městského divadla). Inspiraci ke své tvorbě nacházel na Nymbursku, v Polabí, Českém ráji a v Krkonoších. V roce 1975 vystavoval v Nymburce obrazy, které zachycovaly krásy historických staveb a Polabí. Vystavoval i v dalších městech a v Jugoslávii.
Nymburk
Královské město Nymburk vděčí za své založení Přemyslu Otakaru II. a to roku 1275.
Název Nymburk je odvozen od slova Neuburg a byl původně osídlen německými a holandskými osadníky, kteří se však v průběhu staletí asimilovali mezi přicházející český živel. Podle Hájkovy kroniky se Nymburk dříve jmenoval Svinibrod, a to z důvodu, že se zde na druhé části, dnes za Labem, pásly svině. Český jazyk převládl nad německým jazykem až v 15. století po husitských válkách.
Král uložil lokátorovi Konrádovi, aby vyměřil a zřídil město Nymburk. Samotné založení bylo však pravděpodobně dokončeno až za vlády krále Václava II. Za Václava II. došlo též k výstavbě gotického chrámu sv. Mikuláše (dnes kostel svatého Jiljí) a dominikánského kláštera. Město bylo obehnáno hradbami z pálených cihel s asi padesáti věžemi a dvěma obrannými příkopy napájenými z Labe.