ZÁMEZÍ U ŽELEZNICE - KAVÁN FRANTIŠEK

ZÁMEZÍ U ŽELEZNICE - KAVÁN FRANTIŠEK

 

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 20. 6. 2024

Jméno autora: Kaván František
( 10.9.1866 - 16.12.1941 )

Obraz - Zámezí u Železnice. Autorem je akademický malíř František Kaván. Signován, datován a název obrazu vlevo dole - viz foto. Obraz galerijní kvality a velikosti. Na první pohled je vidět, že František Kaván si dal na tomto obraze záležet, jedná se o velmi kvalitní dílo. Zezadu obrazu je hůře čitelně uveden autor, rok narození atd - viz foto.

 

Provenience - obraz byl od doby vzniku v jedné rodině, zakoupen z dědictví.

.

Zámezí u Železnice

 

Zámezí (dříve též Zámez) je malá vesnice, část města Železnice v okrese Jičín. Nachází se asi 2 km na západ od Železnice. V roce 2009 zde bylo evidováno 28 adres. V roce 2001 zde trvale žilo 20 obyvatel.

 

Rozměry včetně rámu cca 80 cm x 64 cm. Rám je mohutný, zdobený, místy má otluky. Olej na kartonu. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz byl namalován v roce 1927.

 

Pokud chcete kvalitu, budete spokojeni. Výborná investice do umění, dílo takto kvalitního malíře bude zřejmě časem stále stoupat na ceně. Originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz.

 

Bude šperkem ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací každého prostoru.

 

František Kaván

 

* 10. 9. 1866, Víchovská Lhota, Víchová nad Jizerou (Semily)

 

† 16. 12. 1941, Libunec, Libuň (Jičín)

 

překladatel, malíř, publicista

 

Patří k nejvýznamnějším domácím krajinářům, položil základy realistické malby krajiny u nás. Narodil se 10. září roku 1866 ve Vítochovské Lhotě u Jilemnice jako druhý ze šesti dětí rolníka Davida Kavána a Anny, rozené Kubátové. V letech 1880 až 1888 studoval na gymnáziu v Hradci Králové. V roce 1890 byl přijat na Akademii výtvarných umění v Praze, kde studoval krajinářskou speciálku u profesora Julia Mařáka. Jeho spolužáci byli například Antonín Slavíček, Václav Březina, Jan B. Minařík, Bohuslav Dvořák, Ferdinand Engelmüller, Alois Kalvoda a další naši známí krajináři. S Mařákovou školou se zúčastnil malířských exkurzí v Zákolanech, na Okoři, na Peruci, v Dubňanech pod Karlštejnem i jinde. V roce 1900 získal diplom a zlatou medaili na Světové výstavě v Paříži za obraz Podmrak, který vytvořil roku 1894 ve své rodné vsi.

 

Dílo Františka Kavána je spjato s rodným krajem. Maloval především Krkonoše, také Českomoravskou vrchovinu a Železné hory. V období let 1896-1899 je Kavánovo dílo poznamenáno symbolismem, o nějž se zajímal již za dob studií na Akademii. V této době také uveřejňuje své básně a některé symbolistní kresby a obrazy v uměleckých časopisech Niva, Rozhledy, Nový život, Moderní revue nebo Volné směry. Rokem 1900 končí Kavánovo vývojové období popisného realismu s tlumeným koloritem i tvorby ovlivněné symbolismem a dekadencí. Autor vstupuje do druhé vývojové etapy impresivně laděného realismu jasné barevnosti.

 

František Kaván se stal v roce 1896 členem Umělecké besedy v Praze, v roce 1897 vstoupil do SVU Mánes a v roce 1929 do Jednoty umělců výtvarných. V květnu 1931 se stal řádným členem České akademie věd a umění v Praze.

 

Zastoupení ve sbírkách: Národní galerie v Praze, Galerie Franty Kavána v Krkonošském muzeu v Jilemnici, Městské vlastivědné muzeum v Hlinsku, Fara v Libuni, Česká pojišťovna Praha, Městské muzeum Dobruška (Rychnov nad Kněžnou), Městské muzeum a galerie Vodňany (Strakonice), Muzeum Českého ráje v Turnově (Semily), Regionální muzeum v Kolíně, p. o. atd.

 

 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení