STARÉ HOLANDSKÉ VĚTRNÉ MLÝNY V ZAANDAM - REPRODUKCE - BJORN VAN DONGEN

STARÉ HOLANDSKÉ VĚTRNÉ MLÝNY V ZAANDAM -  REPRODUKCE - BJORN VAN DONGEN

 

1990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 27. 5. 2024

Jméno autora: Reprodukce

Obraz - Staré holandské větrné mlýny v Zaandam. Starší reprodukce obrazu od známého malíře Bjorn Van Dongena. Staré holandské větrné mlýny v Zaandam (Old Dutch Windmills at Zaandam)

 

Rozměry včetně rámu cca 44 cm x 34 cm, rám je zdobený, místy má otluky. Reprodukce na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 

 

Bude perfektní dekorací Vašich prostor.

 

ZAANSE SCHANS - SKANZEN VĚTRNÝCH MLÝNŮ A ŘEMESEL

 

Prameny uvádějí, že větrné mlýny vznikly v Číně a Peru v 7. století n.l. Do Evropy pak tento technický nápad přinesli v 9. století n.l. arabští obchodníci. V Nizozemsku se uchytily ve 13. století. Zdejší rovinatá krajina s častým větrem od moře pomáhala jejich efektivitě.

 

Energie, kterou vyráběly její ohromné lopatky, napomohla rozvoji průmyslu na celém nizozemském území. V neposlední řadě měl také velký význam jejich podíl na odvodňování a vysoušení krajiny. A tak se stalo, že v devatenáctém století Nizozemcům sloužilo na tisíc větrných mlýnů. Dnes je jich zde pouhá pětina.

 

Je proto přirozené, že pro uchování jejich historické hodnoty vznikl skanzen Zaanse Schans. Byl založen v roce 1961 na předměstí města Zaandam, cca dvacet kilometrů severně od Amsterdamu. Na břehu klidné řeky Zaan, uvidíte šest obrovských mlýnů a další dobová stavení, v nichž se skrývá sýrárna, pekárna či pila.

 

Každý mlýn má jméno a každý sloužil k jinému účelu. My jsme za poplatek 5 euro navštívili nejstarší z nich - de Kat (kočka). Jako jediný sem nebyl dovezen, ale stojí na místě nepřetržitě od 17.století. Z jeho temných útrob se po poměrně příkrém dřevěném schodišti dostanete na ochoz, z něhož vidíte daleko do kraje. Od zasvěceného průvodce se dozvíte, že nastavení lopatek se mnohdy využívalo i jako signalizační systém. Dával veřejnosti najevo například, že obyvatelé mlýna chystají svatbu, že se narodil potomek či že se někdo vydal na nebeskou pouť.

 

U skanzenu fungují velká placená parkoviště, na úhradu si připravte kolem pěti eur. Sám vstup zpoplatněn není, až na prohlídku jednotlivého mlýna. Je tu velké infocentrum a kavárna. A tak jako všude v zemi větrných mlýnů si tu můžete půjčit kolo či loďku nebo člun.

 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení