TOMÁŠ GARRIGUE MASARYK - SIGNOVÁN

TOMÁŠ GARRIGUE MASARYK - SIGNOVÁN

 

1990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Signován

 

 

Originální signovaná litografie - Tomáš Garrigue Masaryk. Signován a datován vlevo dole - viz foto.

 

 

Tomáš Garrigue Masaryk

* 7. 3. 1850 Hodonín

† 14. 9. 1937 Lány

 

český vědec, filozof, pedagog, politik a žurnalista zakladatel novodobého československého státu, československý prezident

 

Narodil se v Hodoníně jako prvorozený syn v chudé rodině Josefa Masárika. Nejužší vztah měl k matce Terezii rozené Kropáčkové. Do nižší reálky jej rodiče poslali až po přímluvě místního děkana. který poukazoval na chlapcovy mimořádné schopnosti a nadání. Bylo tedy rozhodnuto, že se po škole v Hustopečích vydá na učitelskou dráhu. Přišla však dvouletá odmlka, kdy se krátce učil ve Vídni strojním zámečníkem, ale z učení utekl. Potom byl jako učedník v panské kovárně v Čejči. Nakonec se dostává na studia do německého gymnázia v Brně.

 

Masarykovou zásadou bylo, že "demokracie je protivou aristokratismu", a byl proto přesvědčeným stoupencem republikánského zřízení. Po tisíciletí monarchismu bylo štěstím pro novou republiku, že jejím prezidentem se stal právě on. Rozsáhlé vzdělání filozofické, historické a sociologické, znalost cizích zemí a jazyků, významná činnost vědecká a pedagogická, dlouholetá politická zkušenost stranická i poslanecká.

 


Rozměry včetně rámu cca 37 cm x 31 cm. Rám je úzký, zdobený, místy má otluky - viz foto. Originální litografie na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 


Obraz je z roku 1934.

 


Bude pefektní dekorací Vašich prostor.

Jméno autora: Signován

Přihlášení