SOPOTNICE U POTŠTEJNA - SIGNOVÁN

SOPOTNICE U POTŠTEJNA - SIGNOVÁN

 

1490 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Signován

 

 

Obraz - Sopotnice u Potštejna. Signován vlevo dole - viz foto. Název díla vpravo dole - viz foto.

 


Sopotnice

 

Obec Sopotnice (německy Schindeldorf) se nachází v okrese Ústí nad Orlicí v Pardubickém kraji, zhruba 10 km ssz. od Ústí nad Orlicí. Sídlo se rozkládá ve Svitavské pahorkatině jižně od řeky Divoká Orlice.

 

O sídlování území při středním a horním toku Divoké Orlice bylo ve 13. století. Sopotnice vznikla společně s 25 vesnicemi na zlomu 13. a 14. století. V naší vesnici byly prosté a dřevěné stavby. Jedinou větší budovou byl kostel, z počátku dřevěný, později někdy na přelomu 14. a 15. století nahrazen stavbou kamennou. Z původního kostela se zachovala jen část obvodových zdí presbyteria, která svým charakterem se však hlásí až do 15. století. Ostatní části kostela jsou z pozdějších přestaveb. Při kostelu vznikla i fara, z čehož lze usuzovat, že Sopotnice patřila k větším i význačnějším vesnicím v regionu. Fara je doložena v seznamu far v letech 1344-1350. Toto je vlastně první písemná zpráva vztahující se k Sopotnici.

 


Rozměry včetně rámu cca 63 cm x 45 cm. Rám je zdobený, místy má otluky. Akvarel na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

Obraz byl namalován přibližně v roce 1940-60.
 

Bude perfektní dekorací Vašich prostor.

Jméno autora: Signován

Přihlášení