VRCHLABÍ - CHRAMOSTA CYRIL

VRCHLABÍ - CHRAMOSTA CYRIL

 

3990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 22. 5. 2024

Jméno autora: Chramosta Cyril
( 6.3.1908 - 3.12.1990 )

Originální barevná signovaná litografie - Vrchlabí. Autorem je akademický malíř a grafik Cyril Chramosta. Signovaná a datovaná vpravo dole - viz foto. Číslovaná 96/200 vlevo dole - viz foto.

 

Rozměry včetně rámu cca 54 cm x 48 cm. Rám je úzký, místy má otluky - viz foto. Barevná signovaná litografie na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz je z roku 1964.

 

Jedná se o dílo vyhledávaného a ceněného malíře, tedy o dobrou investici, originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz. Bude perlou ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací každého prostoru.

 

Chramosta Cyril

 

* 6.8.1908 Husinec (Prachatice)

 

+ 3.12.1990 Praha

 

malíř, grafik, ilustrátor, stavitel

 

Studium - Střední průmyslová škola stavební Praha, Uměleckoprůmyslová škola Praha - Blažíček Oldřich, Státní grafická škola - Střední průmyslová škola grafická - Vyšší škola uměleckého průmyslu Praha.

 

Členem skupiny Český fond výtvarných umění (ČFVU), od roku 1937 členem Sdružení jihočeských výtvarníků.

 

Žil a působil především v Praze, často se však vracel do rodného Husince. Měl rád Polabí, Mělnicko, v Obříství si zřídil ateliér.

 

Jeho námětem byly především rybníky, rybniční hospodářství a vše s tím spojené. Ilustroval také několik knih a časopisů.

 

Jeho obrazy jsou v mnoha českých i zahraničních sbírkách - například Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou či v Galerii hlavního města Prahy.

 

Za celoživotní dílo byl v roce 1978 oceněn titulem zasloužilý umělec a v roce 1988 titulem národní umělec.

 

Absolvoval řadu výstav v čechách například - Praha ( Bruselský pavilon, Mánes, Dům U Hybernů, Dům výtvarného umění atd.), Písek, České Budějovice, Olomouc, Litoměřice, Vodnany, Prachatice, Klatovy, Roudnice nad Labem atd., v zahraničí například v Domě kultury Bratislava.

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1949, Dva malíři: venkova a města (Cyril Chramosta, František Turek),

1984, Seznam výtvarných umělců evidovaných při Českém fondu výtvarných umění

1988/05, Přehled výtvarných umělců (Nositelé čestného titulu národní a zasloužilý umělec, řádů, státních vyznamenání a cen), Svaz českých výtvarných umělců, Praha

1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž), (dodatek)

1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (I. díl; A - K),

1994, Kdy zemřeli...? (Přehled českých spisovatelů a publicistů zemřelých v letech 1986 - 1990 s doplňky za předchozí léta Část 1. A - J), Národní knihovna České republiky, Praha

1995, Signatury českých a slovenských výtvarných umělců,

1999, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1999 (IV. CH - J),

2001, Velký slovník osobností vědy a kultury příbramského regionu,

2006, Kdo byl kdo v českém a moravském rybářství,

2008, Berka Rudolf , Vodňany (literární, výtvarné, hudební), Městské muzeum a galerie Vodňany, Vodňany (Strakonice)

2012, Vencl Slavomil , České grafické novoročenky / Czech New Year print (Minulost a současnost), Nová tiskárna Pelhřimov, spol. s.r.o., Pelhřimov (Pelhřimov).

 

Vrchlabí - Vstupní brána do Krkonoš

 

Městečko označované dnes za "vstupní bránu do Krkonoš" stávalo již v první polovině 13. století. Období prosperity pak do Vrchlabí přichází společně s nejvyšším horním hejtmanem Království českého, Kryštofem Gendorfem z Gendorfu, uznávaným hutním odborníkem. V 16. a 17. století se v souvislosti s hornictvím, železářstvím, sklářstvím a těžbou dřeva projevil velký příliv německého obyvatelstva. Roku 1624 se stal majitelem panství Albrecht z Valdštejna. Ve druhé polovině 19. stol. patřilo Vrchlabí mezi nejprůmyslovější střediska rakousko uherské monarchie. Dominantní postavení textilního průmyslu v období do 1. světové války zvyšovaly ještě tiskárny a barvírny látek a továrna obvazových látek firmy Hartmann a Kleining. Slavnou minulost řemeslných tradic připomíná naučná stezka Via fabrilis z Vrchlabí do polského Boleslavce.

 

Vzhledem ke své výhodné poloze se město stalo centrem cestovního ruchu ve střední části Krkonoš. Je zde bohaté zázemí ubytovacích a stravovacích služeb a možnosti sportovního i kulturního vyžití. Vrchlabí je výchozím místem pro výlety nejen do Krkonoš, ale i vzdálenějších míst východočeského regionu.

 

Nádherné městské centrum bylo vyhlášeno právem městskou památkovou zónou. Dominantou Vrchlabí je také krásný renesanční zámek. Stavbu v roce 1546 započal Kryštof Gendorf z Gendorfu a zámek patřil k prvním stavbám svého druhu v Čechách. Dnes je sídlem městského úřadu, navštívit však můžete rozsáhlý přírodně krajinářský park, kde vede i naučná stezka.

 

Nejvýznamnějšími církevními památkami jsou kostel sv. Augustina z počátku 18. století, i s přilehlým klášterem či novogotický kostel sv. Vavřince. Zahrada, spojující někdejší augustiniánský klášter a vrchlabský zámecký park nabízí místo k odpočinku, zábavě i vzdělávání. V bývalém klášteře se nachází hlavní budova Krkonošského muzea Správy KRNAP. Hlavní lákadlem v augustiniánském klášteře je expozice Kámen a život s ukázkami živé přírody s tekoucí vodou, rostlinami, rybami, ptáky a terárii, představující nejznámější zástupce krkonošských obojživelníků a plazů.

 

Soubor čtyř štítových domků patří mezi nejstarší lidové stavby v Krkonoších a je vzácným pozůstatkem původní městské zástavby. Nachází se zde několik stálých expozic, například výstava o historii města či expozice Z tvorby krkonošského lidu pojednávající o původních krkonošských řemeslech.
Mezi historicky zajímavými domy zaujme budova lékárny U černého orla. Neobvyklou technickou památkou je pak barokní kamenný most přes řeku Labe, pocházející ze 17. století.

 

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení